Lille

Lille to miasto stanowiące północno -wschodnie rubieże Francji. Wiele się rzeczy złożyło na klimat tego miasta. Klimat dziwny. Z jednej strony surowość wojskowa, bo Lille to przecież fort graniczny. Z drugiej górnicza bieda, bo jest tam też zagłębie, choć dawno już nieeksploatowane. Aż wreszcie Lille stare, sięgające tradycją średniowiecza, które jawi sie jak w bajce o dawnych miastach. Przepiękne zwłaszcza w okresie świątecznym. Godzina drogi TGV od Paryża, 35 minut od Brukseli, 2 godziny od Londynu. Z dala od  turystycznego zgiełku, za to świetne miejsce jako baza wypadowa do zwiedzania północnej Francji lub Belgii.  Lille to doskonałe miasto dla wszystkich, którzy lubią wałęsać się bez celu i bez oczekiwań co zastaną, za to potrafią się cieszyć każdą nieoczekiwaną budowlą czy niecodziennym miejskim krajobrazem, których tam akurat pełno.

Koniecznie zobaczyć: stare średniowieczne centrum z centralnym placem, na którym jest charakterystyczny budynek Izby handlowej z wieżą będącą symbolem miasta. Wschodnie szańce, ukryte wśród zieleni i wkomponowanych weń domów.

Koniecznie ominąć: cytadelę. Można co najwyżej przejść się po parku stanowiącym jej otulinę. I tyle. Ale jak się buduje cytadelę na kompletnie płaskim terenie, to potem się tak ma.

Galeria LILLE